Serviciul Public de Asistență Medicală și Administrare a Creșelor

Fax: 0239 619244
e-mail: spafcrese@yahoo.com

Anunț

Începând de joi, 4 noiembrie, în municipiul Brăila se deschid alte două centre de vaccinare
   De joi diminineață în municipiul Brăila vor funcționa alte două centre de vaccinare, unul într-un spațiu pus la dispoziție de Vard, iar cel de-al doilea, în cartierul Chercea, în incinta Sălii de Sport a Școlii Gimnaziale ”Nedelecu Chercea”
   Vard, companie specializată pe construirea de nave de mari și mici dimensiuni, s-a implicat și continuă să se implice în proiectele care aduc beneficii comunității din care face parte. Astfel, compania deschide în parteneriat cu municipalitatea brăileană un centru public de vaccinare pe strada General Gheorghe Avramescu nr. 36, corp C1, asigurând amenajarea și utilarea spațiului ce va fi dat în folosință începând de joi, 04 noiembrie 2021, programul fiind zilnic, de luni până vineri, în intervalul orar 8.00 – 16.00.
   Tot de joi, 04 noiembrie 2021, în municipiul Brăila se deschide un punct de vaccinare și în cartierul Chercea, în incinta sălii de sport a Școlii Gimnaziale ”Nedelcu Chercea”, pe Strada Deva nr. 11., programul fiind zilnic, de luni până vineri, în intervalul orar 8.00 – 16.00. Costurile pentru infrastructura, amenajarea și utilarea noului centru public de vaccinare au fost asigurate de Primăria Municipiului Brăila.
   La ambele centre de vaccinare, doritorii se pot vaccina, fără programare, începând de mâine dimineață, cu prima doză, la alegere, din vaccinurile Pfizer sau Jhonson & Jhonson.

COMUNICAT

În data de 02.11.2021, Directia de Sănătate Publica Braila a trimis Centrului de Vaccinare “Sala de Sport a Liceului Anghel Saligny” tichetele de masă ce trebuie acordate persoanelor vaccinate după data de 3.09.2021, cu schema completa de vaccinare împotriva COVID -19.
Conform Ordonanței Guvernului nr. 19/2021 și a Ordinului Ministerului Sănătății nr1863/ 2021, condițiile de ridicare a celor 5 tichete de masa a câte 20 lei tichetul, în valoare totală de 100 lei, sunt următoarele:
– data vaccinării cu schema completă de vaccinare împotriva COVID -19 sa fie începând cu data de 3 septembrie 2021;
– solicitarea ridicării tichetelor de masa sa se facă de către titular, în termen de 60 de zile de la data vaccinării cu schema completă;
– ridicarea tichetelor de masă se face de la centrul de vaccinare care a efectuat ultima doză de vaccinare;
– tichetele se distribuie nominal persoanelor îndreptățite, pe baza actului de identitate și a dovezii privind vaccinarea în cadrul centrului respectiv.

Tichetele de masa pot fi ridicate zilnic, în intervalul orar 10.00 – 18.00

Capacitate de 36 de locuri si program de zi de luni până vineri de la 600 la 1800

• Adresa: Str. I.C. Brătianu, Bl. 2 bis
  • Telefon/Fax: 0239/619248